logo

Array Drukuj Array  Email

Zanim powstało Polskie Centrum Joomla!

Dzieje polskiej społeczności Joomla! sięgają początków 2003 roku. Zainicjowało je założenie przez Tomka Fabiszewskiego [’Bolo’] i Roberta Sarnę [’M6’] zespołu Mambo PL Team oraz witryny mambopl.com, która zresztą istnieje do dziś i ma się całkiem dobrze.

Oprócz tego są jeszcze dwa pewniki dotyczące początków. Pierwszy, że Tomek i Robert nie byli w Polsce zwiastunami nowego systemu - ktoś ich ubiegł, wykupując w domenie polskiej nazwę witryny, która nigdy nie posłużyła celowi, jakiemu posłużyć powinna. Drugim pewnikiem jest, że to tym dwóm osobom właśnie zawdzięczamy przyswojenie polskiemu Internetowi systemu zarządzania treścią, z którego dwa lata później wyrósł Joomla!. To oni zorganizowali i prowadzili pierwsze forum użytkowników, to oni spopularyzowali pierwsze komponenty, to oni wreszcie opublikowali pierwszą polską wersję, którą od strony frontowej przetłumaczył Tomek Fabiszewski [’Bolo’].

Dwa ośrodki

Drogi Tomka i Roberta rozeszły się dość szybko z powodu różnic w poglądach na koncepcję działania Mambo PL Team. Jeszcze w tym samym roku Robert Sarna [’M6’] wespół z innym pasjonatem, harcerzem Marcinem Golemanem [’Yama’] założyli nowy ośrodek - TINPS, nastawiony na skupianie miłośników Mambo, co się zresztą udało wyśmienicie.

W krótkim czasie wokół TINPS skupiło się około 1000 użytkowników. I chociaż nazwa witryny była akronimem angielskiego to nie jest polskie wsparcie, właśnie stąd polscy użytkownicy otrzymali pierwsze bogatsze opracowania, zwłaszcza gdy z początkiem 2004 roku do zespołu TINPS dołączył Stefan Wajda [’Zwiastun’], który napisał i opublikował kilka pierwszych obszerniejszych samouczków, m.in. na temat projektowania szablonów czy zarządzania sekcjami, kategoriami i artykułami.

Odrodzenie, pierwszy podręcznik i polskie Mambo

Pełnia lata 2004 roku rozpoczęła się komunikatem na uśpionych łamach mambopl.com, że pieczę nad witryną przejmują Marek Dylewicz [’Dylek’] i Piotr Laskowski [’Josh’]. Zapowiadane odrodzenie witryny mogło oznaczać rozbudzenie przygasłego już sporu między TINPS i Mambo PL Team, ale - jak się okazało - oznaczało przede wszystkim odrodzenie silnego ośrodka rozwoju, który do dziś systematycznie zasila społeczność kolejnymi wydaniami popularnych i użytecznych rozszerzeń.

Pod koniec wakacji Zwiastun udostępnił polskiej społeczności pierwszą wersję tłumaczenia oficjalnego podręcznika Mambo. Dzieło wybitnym oczywiście nie było, ale dało podwaliny pod system pomocy i stało się podstawą późniejszych opracowań.

Publikację podręcznika przyćmiło kolejne wydarzenie - 10 października 2004 roku w ówczesnej centralnej składnicy projektów Zwiastun udostępnił w pełni polskie wydanie Mambo 4.5.1.a - z polskim interfejsem zaplecza administracyjnego oraz z polskim systemem pomocy podręcznej.

Dla popularyzacji systemu były to zdarzenia niebagatelne. Warto przy tym podkreślić mało znaną kwestię, która może napawać swoistą dumą: byliśmy pierwszą nacją w świecie, która dysponowała tak zlokalizowanym programem. Dopiero trzy miesiące później, pod koniec grudnia podobne rozwiązanie opublikował z niemiecką wersją językową austriacki projektant Michael Pagler. Oba wydania oparte były na projekcie AdminLanguage autorstwa Andre Paulsena.

Konsolidacja

Wiosna 2005 roku nie w niczym nie zapowiadała wydarzeń, jakie kilka miesięcy później zrodziły Joomla!. Wręcz przeciwnie. Zdawało się, że rozpoczyna się nowy i przełomowy okres w rozwoju Mambo. Jednym z jego objawów była organizacja zespołów tłumaczeń i dokumentacji. Moderator polskiej części oficjalnego forum Mambo, Adam Sobkowicz [’Enjoye’], zgłosił do prestiżowej roli koordynatora Polskiego Zespołu Tłumaczy kandydaturę Zwiastuna. Jean Marie Simonet prowadzący uzgodnienia w imieniu CoreTeam wypytał szczegółowo o sytuację w polskim środowisku, a gdy się okazało, że istnieją dwa konkurujące środowiska, zażądał od ’Bolo’, ’Dylka’ i ’Zwiastuna’ uzgodnienia kształtu polskiego zespołu tłumaczeń i wyboru lidera. Tym sposobem doprowadził do konsolidacji obu ośrodków.

Koordynatorem zespołu jednomyślnie uczyniono Zwiastuna. Jeszcze w kwietniu przy TINPS powstał polski serwer pomocy. Zespół tłumaczy rozpoczął intensywne prace nad lokalizacją zapowiadanego na jesień 2005 roku Mambo 5.0. Po wakacjach miały nastąpić ostatnie uzgodnienia. I rzeczywiście - nastąpiły. Tyle, że dotyczyły zupełnie innej kwestii.

Rozstanie z Mambo

W połowie sierpnia do społeczności użytkowników dotarły wieści o zamachu na wolność Mambo, jakiego miała się dopuścić Fundacja Mambo utworzona i kontrolowana przez właściciela praw do nazwy projektu, firmę Miro. W obliczu zagrożenia cały zespół projektantów zdecydował się pozostawić Mambo swojemu losowi i zainicjować nowy projekt, oparty na wypracowanych przez ostatnie lata fundamentach, ale rozwijany jako w pełni wolne oprogramowanie.

Ta decyzja spotkała się z poparciem niemal całej dotychczasowej społeczności Mambo na całym świecie. Liderzy polskiej społeczności użytkowników także jednomyślnie opowiedzieli się za nowym projektem i postanowili stworzyć Polskie Centrum Joomla!.

Centrum zostało powołane przez 9-osobowy zespół inicjatorów - osób, które stworzyły podstawy polskiej społeczności Joomla! - prowadziły witryny i fora popularyzujące w Polsce Mambo (TINPS, MamboTeam PL, MamboDemo PL, polskie strefy na forach międzynarodowych), udostępniły polskiej społeczności tłumaczenia interfejsu Mambo i Joomla! oraz podstawowej dokumentacji.

Inicjatorami Polskiego Centrum Joomla! byli (kolejność alfabetyczna): Maciej Borowik ’Magic’, Marek Dylewicz ’Dylek’, Tomasz Fabiszewski ’Bolo’, Marcin Goleman ’Yama’, Artur Moskała ’Stone’, Piotr Laskowski ’Josh’, Robert Sarna (’M6’), Adam Sobkowicz ’Enjoye’, Stefan Wajda ’Zwiastun’.

1 września 2005, tuż po "oficjalnych narodzinach" Joomla! i rozstrzygnięciu konkursu na nazwę nowego projektu, zarejestrowaliśmy nową domenę - joomla.pl. 26 września światło dzienne ujrzała witryna www.joomla.pl.